Vítejte na stránkách

Laparotomie

Gynekologická ordinace MUDr. Ota Šálek


Laparotomie (otevření dutiny břišní) s výkonem dle nálezu

 

Operační postup:

  • otevření dutiny břišní z kožního řezu od pupku ke sponě stydké, nebo příčně nad sponou
  • částečné či úplné odstranění nemocných orgánů

Vlastní operační výkon:

Otevření dutiny břišní je provedeno příčným řezem pod pupkem a je závislé na předpokládaném nálezu. Během operačního výkonu můžeme zjistit, že k úspěšnému léčení Vašich potíží je nezbytné i odstranění dělohy. Pokud bude nutné odstranit oba vaječníky, je možná náhrada jejich hormonální funkce běžně dostupnými léky. Definitivní rozsah operačního výkonu na nemocných orgánech může být stanoven až během operace, kdy vzorky tkání mohou být odeslány k rychlému histologickému vyšetření (preoperační biopsie). Na základě těchto výsledků bude stanoven definitivní operační výkon. Během operace můžeme zjistit, že se jedná o zhoubné onemocnění. Potom bude operační výkon patřičně rozšířen, aby byl danému onemocnění odpovídající a účelný.

Komplikace:

Samozřejmě je našim přáním, aby Váš výkon proběhl bez komplikací. Žádný lékař Vám však nemůže zaručit ideální výsledek operace a její nekomplikovaný průběh. Všeobecné komplikace provázející operační výkony jako „trombóza“ (tvorba krevních sraženin v žilách, např. dolních končetin), „embolie“ (uzavření žil krevní sraženinou, nejčastěji v plicích), krvácení během operace, zauzlení střev („ileus“) či infekce v operačním poli jsou díky pokroku v medicíně velmi řídké. Stejně tak je málo častý pooperační zánět močového měchýře. Vzácně se vyskytují také „píštěle“ (komunikace), např. mezi močovým měchýřem a pochvou, které pak vyžadují další operační výkon. I přes pečlivou operační techniku může dojít během operace k neúmyslnému poškození okolních orgánů, např. močového měchýře, močovodu a tlustého střeva či cév. Tato poškození mohou vést k rozšíření operačního výkonu, nebo k následnému operačnímu výkonu. Při poškození se někdy nelze vyhnout ani odstranění části střeva a jeho dočasnému vyvedení přes stěnu břišní. Při nutnosti odstranění mízních uzlin může dojít po operaci k hromadění lymfy v dutině břišní, což může způsobovat bolesti, zhoršení průchodnosti lymfatických cest pak někdy působí i otoky dolních končetin (tzv. lymfedémy). Komplikace mohou nastat i při podání narkózy. Více informací Vám sdělí lékař - anesteziolog den před operací.

Možné následky:

Oboustranné odstranění vaječníků, vejcovodů, nebo dělohy vede k neplodnosti. Při odstranění obou vaječníků (ev. dělohy) se Vám už neobjeví pravidelné měsíční krvácení. Po odstranění obou vaječníků se mohou objevit příznaky stejné jako u žen v přechodu, a proto ženám s dosud pravidelným menstruačním cyklem doporučujeme hormonální podpůrnou léčbu (kromě případů, kdy nelze hormonální léčbu ze zdravotních důvodů podat).