Gynekologická ordinace MUDr. Ota Šálek
Zhoubné onemocnění děložního těla

Je nejčastější gynekologickou malignitou, pokud nepočítáme zhoubné onemocnění prsu.
Příznaky
-
Abnormální (postmenopauzální) krvácení různé intenzity - od slabého špinění až po silné krvácení - varující je krvácení po přechodu, vodnatý sanq fluor, zvětšení dělohy a příznaky vycházející z metastatického procesu.
-
Hnisavý nebo krvavý výtok. Především v pozdějším věku, kdy je kanál hrdla děložního obliterován, může dojít k nahromadění hnisu (pyometra) nebo krve (hematometra) v dutině děložní.
-
Rozpadající se hmoty nádoru mohou vyvolat zvýšení tělesné teploty i známky peritoneálního dráždění.
-
Přesto zhruba 20 % žen s karcinomem těla děložního nemá v době stanovení diagnózy žádné symptomy. Růst karcinomu těla děložního začíná na ohraničeném místě, odtud se šíří buď přes svalovou stěnu a dále do malé pánve nebo roste ve formě polypu do dutiny děložní.
Rizikové faktory
-
věk maximum v 6. a 7. dekádě života
-
obesita - souvisí s vyšší koncentrací estrogenů
-
vyšší příjem živočišných tuků a bílkovin
-
pozdní memopauza
-
nulliparita (ženy které nebyly těhotné)
-
ovární poruchy (sterilita, infertilita, syndrom polycystických ovárií)
-
diabetes
Protetické faktory
-
hormonální antikoncepce - snižuje relativní riziko pro vznik carcinomu endometria o 40 - 60%
-
kouření cigaret - produkty kouření snižují množství volného estrogenu a tím se redukuje vliv estrogenu na děložní sliznici, ale porovnáme-li benefit a riziko kouření, není možné tuto metodu jako preventivní doporučovat
Diagnóza
-
sledování výšky sliznice pomocí ultrazvuku
-
pro diagnózu zhoubného novotvaru je nutné získání reprezentativní biopsie (frakcionovaná kyretáž děložního hrdla a těla)
-
HSK (hysteroskopie) - metoda s přísnou vizualisací dutiny děložní
Léčení
Základní metodou je léčba chirurgická. V posledních deseti letech je jednoznačně zdůrazňován chirurgický průnik, který zahrnuje kromě odstranění dělohy a vaječníků ještě odběr regionálních lymfatických uzlin. Pooperační radioterapie je častá a u žen s rizikovými faktory zlepšuje léčebné výsledky.
|
|