Vítejte na stránkách

Gynekologická ordinace MUDr. Ota Šálek

 


Je nutná terapie sexuálního partnera při výtoku ?

Terapie sexuálního partnera je vhodná pouze při takzvaném sexuálně přenosném onemocnění, jako je například: trichomoniáse, infekce chlamydiemi, kapavka, syfilis.

Terapie sexuálního partnera není nutná při „běžném“ bakteriálním, nebo plísňovém onemocnění, i když gynekolog upozorní, že například mastičková forma antimykotického prostředku je vhodná pro léčbu obou partnerů.

Jak je to s krvácením při Mireně ?

Po zavedení Mireny, dochází k oslabení intensity krvácení při menses- tzv. amenorrhoe (vynechání menstruačního krvácení) je obvyklé až po 3, spíše 6 měsících. Jsou však ženy, které slabě krvácí stále.

Kdy se dostavit ke gynekonologovi při zjištění positivity těhotenského testu ?

Při nedostavení se menzes v očekávaném termínu, je vhodné provedení těhotenského testu z ranní moče. Poté je možné po týdnu zobrazit těhotenství při ultrazvukovém vyšetření a to vaginální sondou. Pokud má však žena při nedostavení se menses v termínu obtíže jako bolesti v podbříšku, nepravidelné krvácení, apod., měla by gynekologa vyhledat okamžitě.

Kdy by měla být žena, která potratila, odeslána na specialisované pracoviště k dovyšetření ?

Podrobnější vyšetření (genetické, hormonální, zjištění trombofilní mutace, hysteroskopické vyšetření) je indikováno při tzv. habituálním potrácení - tj. po 3 a více neúspěšných těhotenstvích. Ve většině případech zahajuji toto vyšetření již po 2 neúspěšných pokusech.

Co je to Nuvaring ?

Nuvaring je pohodlný antikoncepční kroužek, který si žena v týdenních intervalech  pravidelně aplikuje  do vaginy. Je zachována vysoká antikoncepční spolehlivost při nízké dávce hormonů s výbornou kontrolou cyklu. Je to diskrétní a pohodlná metoda s nízkým výskytem nežádoucích účinků.

Do kdy je možné využít akce pojišťoven, ohledně úhrady 3. dávky vakcinace Cervarix ?

Akce je omezena do konce června tohoto roku.

Kam se má žena obrátit s problémy s udržením moče ?

Všeobecná gynekologická ambulance není místem specializované diagnostiky inkontinence, tj. neudržení moči, ale gynekolog jako lékař prvního kontaktu se může ujmout role diagnosticko-léčebné a připravit pacientku před definitivním stanovením na léčbu ve specializované poradně.

Gynekolog provede odebrání anamnestických údajů, zajistí vyšetření moče, následně zhodnotí Gaudenzův dotazník k upřesnění typu inkontinence, ev. mikční deník, provede vyšetření pánevního dna a možného poklesu, UZ vyšetření, zváží hormonální a farmakologickou léčbu, poučí pacientku o cvicích k posílení pánevního dna, vyloučí infekt močových cest.

Jak je to s krvácením v postmenopause ?

Postmenopausální krvácení (krvácení po přechodu) by mělo být vyšetřeno vždy, protože u 10% pacientek může být krvácení projevem karcinomu těla děložního, nejčastějším případem krvácení, nebo špinění je atrofie.

Je možné ovlivnit antikoncepcí akné, snížení libida, nebo přírůstek hmotnosti ?

Léčebný efekt při akné a trudovitosti kůže má například Minerva, Chloe, Jeanine

K zabránění retenze tekutin - Yadine, Yasminelle

K příznivému ovlivnění libida - Belara, Loette, apod. 

Je nutné pravidelné vyšetření jaterních testů při užívání antikoncepce ?

Dnes se již vyšetření jaterních testů rutinně neprovádí, tak jako tomu bylo dříve. Jaterní testy se provádí pouze u pacientek s rizikovými faktory, onemocněním jater v anamnéze, či u pacientek sledovaných v jaterní poradně.

Kdy je možné zaregistrování se u gynekologa - při 1. vyšetření ?

Od 15. roku věku ženy. U dívek mladších je problematika řešena dětským gynekologem (v regionu dr. Malá - Litoměřice , dr. Hrbková - Ústí nad Labem), v akutních případech v nemocničních zařízeních.

Jaké jsou výhody Mireny ?

Mirena je nitroděložní tělísko s levonorgestrelem, který se kontinuálně uvolňuje do dutiny děložní. Výhodná je spolehlivost po dobu 5 let, dosažení minimálního krvácení až amenorrhoe-chrání před stavem i mimoděložního krvácení a snižuje riziko zánětu. Je velmi vhodnou antikoncepcí pro ženy, které nesmí užívat tabletové preparáty antikoncepce, u žen s vyšším rizikem krevní sraženiny, nebo u žen s krvácivými stavy. Vyjmou jej lze po dohodě na přání pacientky.

Jaká je možná ochrana před otěhotněním kojících matek ?

V tomto případě používáme preparáty, které neobsahují estrogen. Je to například Cerazette, Azalie, nebo nitroděložní tělísko.

Jak je to s měřením bazálních teplot v diagnostice sterility ?

Dnes je toto vyšetření považováno za zastaralé (neaktuální). Stanovení přesné informace hladiny progesteronu nám dnes poskytuje ultrazvuková folikulometrie, která stanoví i přibližný den ovulace.

Vadí přítomnost varixů pro předepsání antikoncepce ?

Pouhá přítomnost varixů není kontraindikací antikoncepce.

Je možné provést jiné vyšetření než doposud povinný screening - tzv. triple test v 16. týdnu těhotenství ?

Ano, je možné doporučit vyšetření těhotenských proteinů mezi 10. a 11. týdnem těhotenství, které s provedeným UZ vyšetřením ve 13. týdnu tvoří integrovaný screening.

Jak je to s bezpečnostními pásy v automobilu u těhotných žen ?

Bezpečnostní pásy chrání jak matku, tak i plod. Za vhodné jsou považovány tříbodové bezpečnostní pásy. Spodní pás pod dělohou, ramenní pás mezi prsy a nad vrcholem těhotné ženy.

                                                   

Co je to Qlaira ?

Qlaira je první přípravek kombinované hormonální antikoncepce s přirozeným estradiolem.

Jak zastavit menstruaci ?

Menstruaci lze zastavit pomocí preparátu Orgametril, nebo Norethisteron (pouze na recept), nebo lze použít i kontinuální režim podáváním antikoncepce.

Neměla bych vysadit antikoncepci při dlouhodobém užívání ?

Jedná se o starou pověru s téměř nevyvratitelnými kořeny. Takzvané „čištění“ je dávno považováno za neodůvodněné. Pokud již první cyklus po vysazení nabízí ovulaci, je hormonálně dostatečný k početí.

„Kvůli TOMU (antikoncepci) jsem přibrala !“ 

Pilulka bývá první na řadě, když je potřeba zvýšení váhy na něco svést. Váha je otázkou životního stylu, nikoliv užívání antikoncepce.

Zapomenutá antikoncepční pilulka

Pilulky by měly být užívány pokud možno vždy ve stejnou denní dobu, tj. v rozmezí několika hodin. Při delším odstupu od obvyklé doby užívání se doporučuje:

                     - při odstupu pod 12 hodin lze vzít zapomenutou pilulku a dále pokračovat, jako by k odsunu

                       užití nedošlo

                     - při odstupu nad 12 hodin vzít pilulku, která připadala na daný den a ostatní zapomenuté

                       znehodnotit. Další postup pak závisí na tom, kolik pilulek zbylo v balení po této poslední užité

                       pilulce. V každém případě je třeba v následujících sedmi dnech užívat jinou spolehlivou

                       metodu antikoncepce :

                    - zbývá-li 7 a více tablet v balení, doužívá se balení a další balení se začne užívat po pauze obvyklé pro daný preparát (4-7 dnů)

                    - zbývá-li pod 7 tablet v balení, doužívá se balení a  další balení se začne bez obvyklé pauzy